komunikacja z psem w minutę, czyli jak zrozumieć język psów i nie zwariować

 Kilka minut czytania, by lepiej dogadać się ze swoim psem!

  To że psy są niezwykle inteligentne, przyzna prawie każdy właściciel.
Ponad 80 procent posiadaczy psów uważa, że ich pupile odczuwają emocje... i traktują je jakgdyby były ludźmi.
 Z drugiej strony, prawie każda książka o psim zachowaniu traktuje sprawę psich emocji niezwykle powierzchownie, skłaniając się raczej do koncepcji odczytywania psich zachowań na podstawie określonych wzorców, które czynią psa bardziej maszyną niż czującą istotę, za którą dużo ludzi go uważa.

 nie takie pewne merdanie ogonem
Pies machający ogonem wyraża radość. 
Nie zawsze!
Tak prosty (z pozoru) gest nie zawsze oznacza, że pies jest spokojny i gotowy do zabawy; w wielu publikacjach znaleść można informację, że tylko merdanie ogonem w prawym kierunku oznacza radość, pies machający w lewo wyraża... Zaniepokojenie!

Jak więc zrozumieć psi język i nie oszaleć od sprzeczności?
Przede wszystkim psy, podobnie jak ludzie zachowują się w różny sposób zależnie od sytuacji.
Trudno więc znaleść określony wzorzec zachowań.
  Pies, w obecności silniejszego, bardziej dominującego osobnika, może okazywać strach liżąc się po nosie i kuląc się, ale
warczenie  i szczerzenie zębów wcale nie koniecznie oznacza agresję samą w sobie, często jest spowodowane strachem, którego następstwem jest chęć odparcia ataku, także tego psychicznego.
Karanie psa za warczenie bez wyraźnego powodu, nie pomoże; Psy, wbrew częstej (niestety) opinii nie bywają "nieprzewidywalne".

Kiedy "tak" oznacza "nie"
Odczuwanie emocji, jest dla człowieka ściśle powiązane z umiejętnością mówienia, dlatego stworzono schemat, wg. Którego pies zachowujący się w określony sposób wyraża określone emocje.
Człowiek jednak w naturalny sposób próbuje dopasować własne emocje do sytuacji, w jakiej znalazł się jego pupil. Przekonanie, że zwierze o tak niezwykle rozwiniętej inteligencji odczuwa emocje tak samo jak człowiek, stwarza pułapkę,  którą rzadko który właściciel potrafi ominąć.
Pies porozumiewa się głównie mową ciała, trzeba jednak pamiętać, że psi język jest często zupełnie sprzeczny z tym, co odbiera człowiek, patrząc ze swojej perspektywy.
Można to porównać do gestów, uznawanych  w danej kulturze.
W tradycji europejskiej, potwiedzenie wyraża się kiwaniem głowy w górę i w dół, natomiast w Japonii i niektórych krajach Afryki gest ten oznacza sprzeciw.

 Podobnie jest z psami; dla nas odciągnięte w górę wargi i lekko zmrużone oczy będą oznaczały uśmiech, natomiast dla psa, jest to wyraz lęku.
Podobnie jest z oblizywaniem pyska.
 Jeżeli  ktoś pochyli się nad psem, w skutek czego ten zacznie się oblizywać, wcale nie oznacza to głodu; czuje się jednak niewygodnie w tak bliskiej konfrontacji.

podciągnięte w górę wargi nie koniecznie oznaczają uśmiech! 


 Psy umieją rozróżnić twarze ludzi szczęśliwych i złych !

Ponieważ psy mają zdolność niezwykle szybkiej nauki, nie jest więc zadziwiające, że świetnie rozpoznają emocje i mimikę twarzy swoich właścicieli informują naukowcy w "Current Biology.
I to nie tylko swoich właścicieli! Psy potrafią przenosić to, co nauczyły się od swoich właścicieli na kolejne sytuacje!
Na dodatek często wykorzystują to, że odpowiednie ich zachowanie powoduje określoną reakcję człowieka i potrafią skutecznie dobrać odpowiednią "minę" by porozumieć się ze swoim właścicielem.
  
Naucz psa wyrażać emocje!

    Dlatego też, niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na zachowanie swojego pupila i prawidłowe odczytywanie jego emocji.
Jeżeli raz za razem będzie ignorowało się warczenie psa, pies w końcu stwierdzi, że skoro nie dostrzeżono jego ostrzeżenia, musi postarać się wytłumaczyć swoje zdanie wyraźniej , co dla psa oznacza po prostu mocne kłapnięcie zębami.
Na dodatek, pies nie zdaje sobie sprawy, że ludzka sķóra jest o wiele delikatniejsza niż psia, dlatego, (także podczas zabawy)
gryzie z taką samą siłą!

Pies mający uważnego właściciela,  nie będzie miał potrzeby gwałtownego reagowania.

 A skoro pies traktuje człowieka jako drugiego psa, to człowiek musi nauczyć się psiej mowy!

Yasmeen Phulpoto






6 komentarzy:

  1. Bardzo się cieszę. Zależy mi, by blog był ciekawy, więc chętnie poczytam, co najbardziej ciekawi Was, psiarzy;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam książkę o tym, jak zrozumieć język psa, ale chyba przerzucę się na
    Twoje artykuły :D ps. super zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja niestety nie mogę mieć psa. Coraz częściej myśle jednak o rybkach. Dzisiaj na https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/Rybki-do-malego-akwarium-TOP-5 znalazłąm bardzo ciekawy artykuł na temat rybek do akwarium i chyba zdecyduję się na kilka ryb na początek.

    OdpowiedzUsuń
  4. Znajomość psiego języka jest ważna nie tylko dla weterynarzy, psich fryzjerów czy behawiorystów, ale także każdego właściciela czworonoga. Wiele zachowań zwierząt jest przez nich źle interpretowanych, a wystarczy przeczytać chociażby takie wskazówki jak w tym artykule

    OdpowiedzUsuń

Dog Blog na psią łapę wspiera rzetelne, ciekawe i niestandardowe traktowanie psiej tematyki. Z racji kontrowersyjnych tematów, opinie autorki bywają subiektywne; w przeciwieństwie do zawartych w artykułach faktów.
Jeżeli czytany artykuł zainteresował, zezłościł lub nie w pełni wyczerpał temat, napisz swoją opinię, lub zaproponuj temat kolejnego artykułu!
Każdy komentarz jest brany pod uwagę i stanowi dla autorki cenną wskazówkę;)