W czym twój pies jest lepszy od Ciebie? Psia inteligencja i niezwyłe zmysły

Naukowcy od wielu lat zajmowali się badaniem psich zmysłów i inteligencji.
Okazuje się jednak, że w niektórych dziedzinach nawet najzwyklejszy szczekający "dzwonek do drzwi"  bije na głowę nie tylko  ludzi, ale nawet najnowocześniejsze technologie.

Przeczytaj najmniej znane fakty; co sprawia, że pies jest tak niezwykły.


Z psem dogadasz się łatwiej niż z szympansem!


Psy jako jedne z niewielu zwierząt na świecie potrafią podążać za wzrokiem właściciela.
A w odczytywaniu ich emocji są lepsze od wszystkich małp człekokształnych, z szympansami włącznie!
Najciekawszy jest jednak fakt, że psy mają kontakt z człowiekiem niejako zapisany w genach .
Nawet psy mające słaby kontakt z człowiekiem jako szczenięta, radzą sobie z odczytywaniem gestu wskazania równie dobrze, co np. Wilki, wychowywane z ludźmi.




Psi nos pobija nawet najnowsze technologie


Pod tym względem, z psami nie mamy szans.
To że węch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem, wie każdy. Psy tworzą sobie obraz rzeczywistości zapamiętując zapachy; dzięki węchowi rozpoznają zdrowie, płeć, a nawet stan emocjonalny czy gotowość do założenia stada u osobników własnego gatunku.
 Jako przykład;  liczba receptorów węchowych człowieka to zaledwie około 5 milionów a psy mają ich  około 200 milionów! 
 Bradshaw, w swej książce "zrozumieć psa" udowadnia również, że obszar  kory mózgowej, odpowiedzialny za analizę zapachów jest u ludzi czterdzieści razy mniejszy niż u psów.  Nawet najnowsze maszyny dotychczas są gorsze od psich nosów; bez nich wyszukiwanie ładunków wybuchowych, narkotyków itd. Na lotniskach było by mocno utrudnione.

Pies potrafi wykryć zapach moczu w stężeniu jednej cząsteczki na 60 milionów cząsteczek wody! Kto z Was potrafiłby tak?

Pies inteligentniejszy od  4 letniego dziecka!

Przeciętny pies, potrafi nauczyć się ok. 1000-1800 słów, podczas gdy przeciętny polak używa na codzień ok. 2000-3000 słów.
Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku dowiedli również, że psy uczą się nowych słów w identyczny sposób jak dzieci,  
 Żeby to udowodnić umieścili w pomieszczeniu sześć takich zabawek których nazwy pies imieniem już znał, i siódmą mu nieznaną. Następnie prosili psa o przyniesienie z drugiego pomieszczenia tej właśnie zabawki, której nazwy nie znał. Rico świetnie poradził sobie z zadaniem.Wydedukował, że skoro nazwa nie pasuje do sześciu znajomych przedmiotów, to musi nazywać siódmy.

Psy to także jedyne zwierzęta, które "zarażają" się ziewaniem od człowieka; prawdopodobnie jednak dlatego, że jest to ich sygnał uspokajający.


       I tak  go nie dogonisz!
Najszybszy pies świata, Greyhound, w czasie pogoni osiąga prędkość 70 km/h!
Tymczasem  rekord prędkości człowieka należy do Usaina Bolta, który przebiegł 100m w 9,69 s, a zatem ze średnią prędkością 37 km/h. Tak więc nawet najlepszy biegacz nie ma szans z przeciętnym psem!
Dla psa jednak, ta niezwykła umiejętność jest jednak powodowana budową anatomiczną, niezwykle lekka budowa, długie i umięśnione kończyny oraz  giętki kręgosłup, pozwalający na "zginanie" się w biegu pozwalają na uzyskiwanie takiej prędkości.

Tak więc węch, niezwykła inteligencja oraz szybkie nogi czynią z psa niezwykłego towarzysza!
Yasmeen



2 komentarze:

  1. Z tym ziewaniem to prawda. Sprawdzałam to na moim yorku. Udawałam,że ziewam . Po chwili robił to samo :)
    Super blog. Będę czytać:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że podoba Ci się mój blog. Moje cztery łapy, to znaczy moje 16 łap, również zarażają się ziewaniem, lecz traktują je raczej jako sygnał uspokajający. ( przydaje się, gdy pies jest zestresowany, choć czasem trudno jest wytłumaczyć innym ludziom, że ziewam by uspokoić psa, a nie dlatego, że jestem nimi znudzona;)
    Pozdrawiam
    Ps. Twój blog także będę czytała- przyda się, bo mój najmłodszy pies ma 5 lat w związku z czym nie pamiętam już, a szkoda, jak to jest mieć szczeniaka;)

    OdpowiedzUsuń

Dog Blog na psią łapę wspiera rzetelne, ciekawe i niestandardowe traktowanie psiej tematyki. Z racji kontrowersyjnych tematów, opinie autorki bywają subiektywne; w przeciwieństwie do zawartych w artykułach faktów.
Jeżeli czytany artykuł zainteresował, zezłościł lub nie w pełni wyczerpał temat, napisz swoją opinię, lub zaproponuj temat kolejnego artykułu!
Każdy komentarz jest brany pod uwagę i stanowi dla autorki cenną wskazówkę;)