Dlaczego niektóre rasy psów zdobywają tak wielką popularność?  Miśkowata Lassie  groźnym niedźwiedziem?

Bez wątpienia od kilku lat slawnym psem stał się Boo, rasowy pomerian, którego wizerunek stał sie rozpoznawalny na całym świecie dzięki charakterystycznemu strzyżeniu.
Z kolei jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras jest owczarek szkocki collie, czyli słynna filmowa  Lassie. 

Łączy je jedno; słodki, "miśkowaty " wygląd przez który obie rasy uważane są za maskotki; zabawki idealne dla dzieci.
 Co jednak kryje się pod warstwą puchowej sierści?

Oto pomerian Boo, uznany za najsłodszego psa świata . słodki wygląd psa przynosi sławę psu i nieszczęście rasie; która w skutek dużego zapotrzebowania jest "produkowana" przez pseudohodowców!


                           Szlag by trafił tą sławę!
Mało kto wie, że typowy "Lassie" czyli szkocki collie jest psem pasterskim, który potrafi  być zdecydowanym i niezwykle ciętym przeciwnikiem.
A ponieważ collie bywają nieco nerwowe, szczególnie gdy na spacerze ugania się za nimi stadko dzieci chcących pogłaskać "Lassie" potrafią uznać za wroga niemal każdego nieznajomego.
 Prawdziwy collie w sytuacji zagrożenia swojego stada zachowa się tak, jakgdyby bronił owiec, które ten pies niegdyś zaganiał, przed napadem wilków.
     I jeszcze jedno. Choć collie to rzeczywiście bardzo inteligentny pies, nie potrafi wykonać skomplikowanych zadań matematycznych, ani nie ruszy na pomoc zagubionemu dziecku, chyba że zostanie do tych zadań  wyszkolony.


choć collie to jedne  z najinteligentniejszych ras, nie są to jednak filmowe Lassie!


 Podobnie jest z wszystkimi rasami uznanymi powszechnie za "słodkie" za wyjątkiem być może charcika włoskiego, który zachowuje się dokładnie tak, jak wygląda; jest słodką, trzęsącą się galaretą o wielkich, brązowych łagodnych oczach.

Co ma instynkt opiekuńczy do popularności psa boo i innych "psów zabawek"

Dla naukowców nie jest niczym nowym,  że wszyscy ludzie są „zaprogramowani” tak, by zauważać małe dzieci. Są one  bezbronne i podatne na wszelkie zagrożenia,  wywołują  więc silny instynkt opiekuńczy, chęć do zajmowania się nimi, zabawy i troski, nie tylko wśród osobników własnego gatunku; reakcja ta jest tak silna i bezwarunkowa, że zachwycamy się młodymi wszystkich gatunków, niezależnie od tego czy jest to kociak czy kudłaty pies o wielkiej, nieproporcjonalnej głowie. Naukowcy odkryli, że istnieje zestaw cech (tzw. „schemat dziecka”), które sprawiają, że postrzegamy coś zaszczególnie „słodkie”. Cechami tymi są: nieproporcjonalnie duża, okrągła głowa, duże oczy niewysoki wzrost, pucułowate policzki, wysokie czoło, okrągłe ciało i miękkie pokrycie ciała.  
A właśnie takie cechy posiadają uwielbiane na całym świecie czworonogi.

       niedorozwinięte osobniki lubimy  bardziej?

      w porównaniu z wilkiem, którego powszechnie uważa się za bliskiego krewnego psa, nawet największy mastiff czy owczarek mają proporcjonalnie mniejsze zęby (kły) niż wilk oraz bardziej zaokrągloną i krótszą żuchwę.
To samo dotyczy wiszących uszu, oraz (zazwyczaj) mniejszej sile fizycznej.
Przyjmuje się, że to właśnie te cechy ( duże kły, mała powierzchnia białka oczu typowa dla zwierząt) powodują, że  to wilka, a nie  psa uznajemy za niebezpiecznego drapieżnika .
W procesie tworzenia ras, chciano więc osiągnąć zwierzę, którego wygląd nie kojarzył by się z niebezpieczeństwem, a ponieważ pożądane cechy posiadały szczenięta, wybierano osobniki "zatrzymane w rozwoju".




Tak więc choć charakterystyczne cechy skarłowacenia przyniosły wyraźną popularność, moda na słodkie, wielkogłowe psy jest w rzeczywistości promowaniem tworzenia niepełnosprawnych, chorych osobników.

  Jeżeli Jesteście fanami małych ras, pozwólcie swoim pupilom na bycie prawdziwymi psami; to przecież właśnie przez swoje naturalne odruchy są radosnymi, gotowymi do zabawy kompanami, które cieszą oko nie tylko właścicieli!
Yasmeen Phulpoto


2 komentarze:

  1. Ano właśnie, ilez to modnych ras po pewnym czasie nadprodukcji ląduje w schroniskach..nie ma problemu, by spotkać tam husky, owczarki niemieckie i coraz częściej yorki:(

    OdpowiedzUsuń

Dog Blog na psią łapę wspiera rzetelne, ciekawe i niestandardowe traktowanie psiej tematyki. Z racji kontrowersyjnych tematów, opinie autorki bywają subiektywne; w przeciwieństwie do zawartych w artykułach faktów.
Jeżeli czytany artykuł zainteresował, zezłościł lub nie w pełni wyczerpał temat, napisz swoją opinię, lub zaproponuj temat kolejnego artykułu!
Każdy komentarz jest brany pod uwagę i stanowi dla autorki cenną wskazówkę;)